2020.07.16 - Biostabilizator K-16 w PWiK sp. z o.o. w fazie testowania

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z o.o. informuje, że testuje instalację utylizacji osadów metodą dynamicznej - tlenowej biostabilizacji K-16.

Biostabilizator K-16 jest mobilnym, obrotowym urządzeniem przeznaczonym do stabilizacjii kompostowania odwodnionych osadów ściekowych i różnego rodzaju odpadów organicznych (trawa, słoma, zrębka, tektura, skratki, trociny, suche liście, odpady z owoców i warzyw). Proces kompostowania/stabilizacji w urządzeniu trwa minimum 3 doby i jest procesem tlenowym i dynamicznym tzn. zapewniony jest stały dopływ powietrza do całej objętości materiału wsadowego oraz obrót i mieszanie wsadu, w związku z czym przy prawidłowej eksploatacji urządzenia nie występuje problem ponadnormatywnej emisji zapachów. Ponadto odpowiednie rozdrobnienie materiałów wsadowych i ich wymieszanie przed zasypaniem do wnętrza bębna oraz konstrukcja wewnętrzna bębna (podział na komory, zastosowanie elementów rozdrabniających i mieszających wsad) zapewniają swobodny przepływ powietrza przez całą objętość wsadu podczas trwania procesu.

Temperatura procesu na poziomie 45-65 0C zapewnia pełną higienizację (likwidację drobnoustrojów i organizmów chorobotwórczych) materiału wsadowego i co ważne wsad osiąga podaną temperaturę na skutek przemian biochemicznych zachodzących w utylizowanym materiale, bez konieczności dodatkowego grzania.

Emisja gazów procesowych (CO2 i NH3) jest monitorowana komputerowo w sposób ciągły, zapewniając pełną ochronę przed przekroczeniem wartości dopuszczalnych, a biofiltr powietrza zamontowany na wydechu z biostabilizatora stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ponadnormatywną emisją zanieczyszczeń odorowych.  

 

 

 

 

Zobacz również
  • Zapisz się do newslettera